Sınav Kaygısı Nedir?

Sınav Kaygısı Nedir?

Sınav kaygısı, sınav sırasında aşırı ağrı ve kaygıya neden olabilen psikolojik bir durumdur.

Çoğu insan sınavdan önce endişeli ve korkulu hisseder. Aslında normal bir kaygı düzeyi kişiyi koruyabilir ve sağlıklı bir ruh halidir. İnsanları zihinsel ve fiziksel olarak uyanık tutar ve daha iyi çalışmalarına yardımcı olur. Ancak aşırı kaygı ve korku, insanların günlük yaşamlarını olumsuz etkileyerek performansın düşmesine ve bozulmasına neden olabilir. Yoğun sınav kaygısı ve korkusu yaşayan çocuklara destek almak önemlidir.

Sınav kaygısı, öğrenilen bilgilerin hatırlanmasını ve sınavda etkin bir şekilde kullanılmasını engelleyen bir kaygı durumudur. Sınav kaygısının ortaya çıkması, sınavın anlamına ve sınav hakkındaki görüşlerine bağlıdır. Güçlü bir kaygı, endişe ve korku durumu başarı oranını düşürür.Kaygı, normalde herkesin yaşayabileceği bir duygu olmasına rağmen gelişimi devam eden çocuklar ve gençlerin mücadele etmesi daha zor olabilir. Bağcılar dershane her zaman yanınızda.

Sınav Kaygısının Nedenleri Nelerdir?  

1. Gerçekçi olmayan düşünce şekillerine sahip olma,

2. Aile ve çevrenin beklentileri ve baskısı,

3. Mükemmeliyetçi kişilik yapısı,

4. Rekabetçi kişilik yapısı,

5. Sınava yeterince hazırlanmamış olmak,

6. Sınav yükünün ve ders yükünün fazla olması,

7. Öğrencinin ders yükünün altından kalkamaması,

8. Öğrencinin doğru çalışma stratejisini bulamamış olması,

9. Öğrencinin daha önceki başarıları ve başarısızlıkları,

10. Sınavın araç değil amaç olarak görülmesi,

11. Sınavın hayattaki başarının tek kriteri olarak algılanması.

Sınav Kaygısı ile Nasıl Başa Çıkılır?

  • Kaygıyı yönetmek için kişinin kendisine uygun bir motivasyon bulması gerekir
  • Kaygıyı gelecek korkusuna dönüştürmeden, mevcut kaygıyı olumlu bir yöne yönlendirmek gerekir
  • Kişinin kendisine boş zamanlarında vakit ayırması ve sevdiği şeylere odaklanması gerekir
  • Kişinin kaygıyı yönlendireceği bir hobi edinmesi gerekir.

Sınav kaygısı, sınav zamanlarında ortaya çıkan aşırı sıkıntı ve endişeye neden olan psikolojik bir durumdur. Çoğu kişi sınav öncesinde veya sınav esnasında belirli derecede kaygı ve stres yaşar, fakat bu durum başa çıkılamaz durumlarda öğrenmeyi ve performansı olumsuz yönde etkiler. Aşırı kaygı ve korku konsantrasyonu zorlaştırır ve kişi çalıştığı konuyu hatırlamak için çok çaba sarf eder.

Sınav Kaygısı Nedir?Sınav kaygısı kişide çeşitli seviyelerde fiziksel, bilişsel, davranışsal ve duygusal semptomlara neden olur.

Sınav kaygısı yaşayan çocuğunuzun aile olarak yanında olduğunuzu hissettirmeniz gerekmektedir. Bu sayede çocuk üzerindeki baskıyı daha az hissedecektir.

Sınav kaygısı ile başa çıkabilmek için kaygıyı bastırmamak, onun varlığını kabul edip onu tanımaya çalışmak gerekir. Kaygının temelinde nelerin olduğu tespit edilmeli ve o sorunlar giderilmelidir. Öğrencinin gerçekçi olmayan inançlarını sorgulamak ve onları başka bir perspektiften ele almak gerekir. Öğrencinin yeterli ve yetersiz yanlarını saptayıp geliştirilmesi gereken alanlara yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Bunlara ek olarak öğrenci nefes egzersizleri, gevşeme egzersizleri ve dikkatini başka noktalara odaklama tekniklerini kullanarak kaygıyı ve korkuyu kontrol altında tutabilir.

Sınavla alakalı gerçek olmayan inançların değişmesi sınav kaygısıyla başetme yolları olarak görülebilir. Öğrencinin, hayattaki başarının tek kriterinin sınav olduğu, sınavda başarısız olmanın utanç sebebi olduğu, sınav sonucu ile kendini ispatlaması gerektiğine olan inancının değişmesi hedeflenir. Öğrencinin yapabileceği şeylere odaklanması, sınav sonucunun dünyanın sonu olmadığı, başarısızlığın daha çok çalışmak gerektiği anlamına geldiğini düşünmesi gerekir. Sınava çalışmak için az zaman kaldıysa bile zamanı etkili kullanmaya ve daha çok puan getirecek olanlara ağırlık vermeye yönelmelidir.

Fiziksel semptomlar olarak;

  • Kişide kalp çarpıntısı,
  • Terleme,
  •  Titreme,
  • Ağızda kuruluk ve bulantı gibi şikayetler görülebilir.

Bilişsel ve davranışsal olarak, kişi kaygı ve korku yaratan durumdan kaçınma davranışı sergileyebilir. Bu tür kişiler genellikle kendilerini eleştirir ve hedefe olan içsel motivasyonlarına zarar verirler. Negatif olarak kişinin kendini eleştirmesi bedenini, duygulanımını ve zihninden geçen düşünceleri etkiler ve düşünce hatalarına yol açar. Örneğin, Sınav kaygısı yaşayan kişi ‘sınavda kontrolümü kaybedeceğim ve başarısız olacağım’ veya ‘bu sınav çok zor ve kesin yapamayacağım’ gibi negatif düşünce hataları kişinin daha fazla kaygılanmasına ve duruma karşı kontrolünü kaybetmesine neden olur. Bu negatif düşünce kalıpları çaresizlik hissine yol açarak motivasyon ve konsantrasyonu etkiler. Ayrıca, sınav kaygısı yaşayan kişiler istediği performansı sergileyemeyince kendisine yönelik kızgınlık, öfke ve çaresizlik duyguları içinde duygusal semptomlar da sergileyebilirler. başakşehir dershane

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek
Bir sorunuz var mı?
Merhaba, detaylı bilgi için 7/24 Whatsapp'tan bizlere ulaşabilirsiniz.